fotografia

„Uszyłem 5940 kostiumów teatralnych”

2019-10-03

Przez 50 lat pracował Pan jako krawiec, z czego blisko 40 w teatrach. Obecne krawcowe i garderobiane z Teatru Słowackiego mówią o Panu „legenda”, „wielki mistrz”, „wspaniały artysta”.

Leszek Wyżga: Miło mi to słyszeć, ale prawda jest taka, że ja po prostu kochałem swoją pracę i tą miłość było widać w kostiumach.

Jak wyglądała Pana droga do tego zawodu.

O tym, że chcę zostać krawcem wiedziałem już jako kilkuletni chłopiec. A było tak, mieszkałem na wsi niedaleko Liszek. Jako dziecko lubiłem chodzić po drzewach. Przy okazji jednej z takich wspinaczek, podarłem spodnie, w których miałem iść do komunii. Wiedziałem, że jak to się wyda, to dostanę od rodziców lanie, więc wziąłem potajemnie igłę i nitkę, zamknąłem się w ubikacji i szyłem dotąd, aż wszystko zaszyłem. Zrobiłem to tak dokładnie, że mama nic nie zauważyła. Poszedłem w tych spodniach do komunii. Dopiero rok później, kiedy już z nich wyrosłem, mama zaproponowała, żebyśmy je oddali mojemu kuzynowi. Wtedy się przyznałem, że je wcześniej podarłem i zaszyłem. Mama popatrzyła na to moje szycie i powiedziała „Lesiu, ty masz talent do krawiectwa”. A jak człowiek ma do czegoś talent, to powinien za tym iść. No i poszedłem. Nie miałem pojęcia jaka długa i trudna droga jest przede mną.

Proszę o niej opowiedzieć.

Tak jak już wspomniałem, mieszkałem na wsi i musiałem dojeżdżać do Krakowa, żeby się uczyć. Jako 15-latek zacząłem praktyki w pracowni krawieckiej mojego wuja Jana Wyżgi na ul. Stradom 7. To był przedziwny człowiek. Nie pozwolił mi mówić do siebie wujku. Chciał, żebym mówił do niego „szefie”, zarówno w pracowni, jak i poza nią. Traktował mnie bardzo surowo. Sam nie miał dzieci. Siedziałem w pracowni od rana do nocy. Któregoś dnia położył przede mną marynarkę i kazał mi podciąć i przyszyć rękawy. Przestraszyłem się, bo nigdy wcześniej tego nie robiłem. Byłem dopiero 9 miesięcy na praktyce i niewiele jeszcze umiałem. Poprosiłem, żeby mi pokazał jak to się robi, ale odpowiedział, że albo to robię albo mogę sobie pójść. Pomyślałem, że jak źle ten rękaw przyszyje to będę musiał odkupić materiał, a nie miałem wtedy pieniędzy, więc odszedłem.

Potem trafiłem do Skawiny, do krawca, który był świetnym fachowcem, ale lubił alkohol. Akurat zbliżał się czas komunii. Ludzie składali zamówienia na ubranka, a szef się upił i zostawił mnie samego z trzema ubrankami. Jak w czwartek przyszedłem do pracowni, to dopiero w niedzielę rano z niej wyszedłem. Jego żona donosiła mi tylko jeść. Kiedy ten człowiek wytrzeźwiał, podziękowałem mu i odszedłem.

I wrócił Pan do Krakowa…

Pojechałem do Izby Rzemieślniczej i opowiedziałem swoją historię. Prosiłem, żeby mnie dali do takiego miejsca, w którym się będę mógł uczyć zawodu. Pani, która mnie wtedy przyjęła, powiedziała, że najlepszym adresem w Krakowie jest ul. Grodzka 51. Mieściła się tam pracownia Pana Szymona Wnęka. Mistrza nad mistrzami, jeśli chodzi o krawiectwo. Zapytał co umiem samodzielnie zrobić. Odpowiedziałem, że bardzo dużo. Zaśmiał się, bo byłem jeszcze bardzo młody i powiedział, że ma już ośmiu uczniów, jak chcę u niego zostać, to muszę udowodnić, że na to zasługuję.

Dał mi spodnie do szycia. Siedział i patrzył, jak pracuję. Kiedy skończyłem, usłyszałem słowa, które już kiedyś powiedział mama „Lesiu, masz talent do krawiectwa. Możesz zostać”. No i zostałem. To był wspaniały człowiek. Dał mi dach nad głową i zapewnił wyżywienie. Nie musiałem dojeżdżać do domu. Mogłem poświęcić ten czas na naukę i pracę. Nauczył mnie wszystkiego co umiał.

W tamtym czasie, to był jeden z największych mistrzów krawiectwa w Krakowie.

To prawda. Przed wojną na Małym Rynku była firma Axman – Lippner w której pracowali sami wyśmienici fachowcy. Właśnie od nich Pan Wnęk uczył się zawodu. Później otworzył własną pracownię. Najpierw na ul. św. Jana, a potem na Grodzkiej. Ubierała się u niego cała krakowska śmietanka: sędziowie, prokuratorzy, profesorowie, finansiści. Mieć frak albo garnitur od Wnęka, to było coś.

Dla mnie był jak ojciec. „Lesiu, twoje oko jest dobre” powtarzał. Był nie tylko dobrym krawcem, ale też dobrym człowiekiem. Jak przyjmował do siebie uczniów, to naprawdę ich uczył wszystkiego co sam umiał, a to nie jest taka oczywista sprawa. Wielu mistrzów nie zdradza do końca swojego rzemiosła, bo boją się, że uczniowie ich prześcignął. Z nim było inaczej, uczył nas wszystkiego. Żaden z jego uczniów nie miał później problemu ze znalezieniem pracy. Ze mną było tak samo.

W jaki sposób Pan trafił do teatru?

Po skończeniu praktyk u Pana Wnęka poszedłem szyć prywatnie do zakładu krawieckiego, ale po pięciu latach, znudziło mi się ciągłe szycie spodni, marynarek, fraków i surdutów. Chciałem się nauczyć czegoś nowego. I tak, któregoś dnia poszedłem zapytać o pracę w Teatrze Muzycznym. Kierownik pracowni na mnie popatrzył i powiedział, że da mi zadanie, jak sobie z nim poradzę to mnie przyjmie. Miałem uszyć marynarkę z jedwabnych kopert w różnych kolorach. Ale musiałem je tak podobierać, żeby nie połączyć ze sobą dwóch kopert w tym samym kolorze. Powiedział, że jak mi się to uda, to zostanę przyjęty do pracy. Szyłem tą marynarkę przez miesiąc i w końcu uszyłem. Miałem wtedy 27 lat.

Pięć lat później Pan z tego teatru odszedł i zaczął pracę w Teatrze Słowackiego.

Tak i to była wspaniała decyzja. Przepracowałem w tym teatrze ponad 30 lat. Poznałem wielu dyrektorów, scenografów i aktorów. W 2005 r. odszedłem na zasłużoną emeryturę. Dostałem propozycję, żeby zostać dłużej, ale miałem swoje powody, żeby tego nie robić.

Proszę opowiedzieć, jak wyglądała Pana praca w tym teatrze.

Mieliśmy piękną pracownię na u. Krzyża. Jak w planach teatru się pojawiała nowa sztuka, to przychodził scenograf i przedstawiał nam swoje projekty. Później było myślenie, mierzenie, krojenie i szycie. Bywało, że po dziesięć godzin dziennie. Zwłaszcza przed premierą. Człowiek nie patrzył wtedy na zegarek.

Naliczyłem, że przez moje ręce przeszło w sumie 5940 kostiumów. I to dosłownie, bo większość z nich uszyłem ręcznie.

Skąd Pan wie, że tych kostiumów było właśnie tyle?

Bo każdy kostium dokładnie opisywałem. Spektakl, nazwisko aktora, rola i wymiary. Miałem górę zapisanych zeszytów.

A szyło się wszystko, od klasycznych strojów z epoki, po przedziwne kostiumy jakie tylko mógł wymyślić scenograf. Im bardziej kostium był skomplikowany, tym bardziej mnie to cieszyło.

Dlaczego?

Bo człowiek się uczy tylko wtedy, kiedy robi coś nowego. Co to za przyjemność robić tylko to, co już się umie? Dla mnie żadna! Dlatego teatr był dla mnie wymarzonym miejscem. Tutaj nie ma dwóch takich samych strojów. Każda nowa sztuka, to nowe wyzwanie.

Jaki kostium był dla Pana największym wyzwaniem?

Potrafiłem uszyć wszystko, ale było jedno przedstawienie, od którego zacząłem siwieć. Chodziło o „Hamleta” i kostiumy zaprojektowane przez Zosię de Ines-Lewczuk w 1978 r. Zosia przepięknie rysowała. Jej projekty były bardzo szczegółowe. Wyglądały jak zdjęcia, ale były trudne do zrobienia. Do „Hamleta” zaprojektowała kostiumy z mnóstwa, małych kawałków skóry. Zależało jej nie tylko na tym, żeby je zszyć, ale sprawić, żeby były wypukłe. Ile ja nocy przez te kostiumy nie przespałem… Zrobiłem chyba z dziesięć projektów. W końcu, którejś nocy wymyśliłem, jak to zrobić. Zszywałem każdy kawałek z osobna i wypychałem watoliną. Kiedy Zosia zobaczyła gotowy strój, rzuciła mi się na szyję i powiedziała „To jest to, o co mi chodziło!”.

Myślę, że dzisiaj krawcom jest o wiele trudniej współpracować ze scenografami.

Dlaczego?

Dawniej każdy scenograf musiał umieć rysować i znać się na materiałach. Dzisiaj jest z tym różnie, a to są – moim zdaniem – podstawowe umiejętności, które powinien mieć scenograf. Jak tego nie umie, to choćby nie wiem jak krawiec się starał, nie będzie w stanie zrobić kostiumu o jaki mu chodzi. Kolejną rzeczą, która ma ogromny wpływ na to jak się dzisiaj szyje, są niskiej jakości materiały. Dawniej jak się uszyło garnitur czy frak, to służył dziesiątki lat. Trzydzieści sześć lat temu, jedna z moich córek brała ślub. Uszyłem sobie z tej okazji szykowny garnitur, który mam do dzisiaj.  Nikt by nie powiedział, że ma tyle lat, ale to jest prawdziwa wełna, a nie coś sztucznego.

Był kiedyś np. taki materiał, który się nazywał „ambasador”. Szyło się z niego płaszcze. Kapitalna jakość! Produkowały go zakłady odzieżowe w Bielsku-Białej. Dzisiaj nie ma ani tych zakładów, ani takich materiałów. Garnitury, które można kupić w sklepach, żyją zwykle kilka sezonów i nadają się do wyrzucenia. Ale nie chcę już narzekać. To co było już nie wróci. Może lepiej powiem o kilku tajemnicach, które zdradził mi Pan Wnęk. Może się jakoś przydadzą adeptom krawiectwa.

Bardzo proszę.

W krawiectwie najważniejsze jest krojenie, miara i ofasonowanie. Pan Wnęk zawsze powtarzał „Pamiętaj Lesiu, że jak człowiek przyjdzie do miary, to nie chwytaj od razu za centymetr, tylko z nim usiądź i pogadaj. Jak zobaczysz, że się rozluźni to dopiero wtedy bierz miarę”.

Dlaczego?  

Mężczyźni, którzy przychodzą do miary, zwykle się prężą, żeby jak najlepiej wypaść. To nie dotyczy tylko aktorów. Większość z nich myśli, że są idealnie foremni, a prawda jest taka, że każdy z nas ma jakieś mankamenty figury. Krawiec od razu widzi, że jedna ręka jest dłuższa, a druga krótsza, jedno ramię jest wyżej, a drugie niżej itd. wtedy trzeba inaczej skroić materiał, żeby ubranie idealnie leżało.

Pamiętam zdziwienie aktorów, kiedy pytałem, po której stronie noszą przyrodzenie. Niektórzy się oburzali, że pytam o takie intymne rzeczy, a chodziło o to, że materiał się inaczej układa w zależności od tego, jak mężczyzna się nosi. Krawiec musi to wiedzieć, żeby dobrze skroić spodnie, inaczej jedna nogawka będzie krótsza, a druga dłuższa. Oczywiście na pierwszy rzut oka, ktoś może tego nie zauważyć, ale wytrawne oko krawca to wyłapie.

Jeszcze jakieś wskazówki?

Punktualność, sumienność i uczciwość. Przez 40 lat pracy w teatrze, nie miałem ani jednej poprawki do kostiumów, które uszyłem. Uwierzy Pani? Szyłem dotąd, aż widziałem, że kostium idealnie leży. Czasem wystarczyła jedna miara, ale jak kostium był bardzo skomplikowany, potrzebne były trzy.

Losy każdego kostiumu ważą się podczas krojenia. Nie można się wtedy pomylić, bo cała praca pójdzie na marne. Najważniejsze jest wykrojenie i zrobienie płótna, czyli tego, co się daje pod spód. Kiedyś to się robiło ręcznie i używało się specjalnego płótna, włosianki końskiej. W tej chwili wszystko jest na klejonkach, a kostiumy szyją maszyny.  

Jaka przyszłość – Pana zdaniem – czeka rzemiosło teatralne?  

Prawda jest taka, że rzemiosło, nie tylko teatralne odchodzi do lamusa. Niedługo ręczną pracę będziemy oglądać tylko w muzeach. Kiedy odchodziłem z teatru, powiedziałem dyrektorowi, żeby zachował kostiumy, które szyłem, bo już takich egzemplarzy może więcej nie być. Chodziło mi nie tylko o samo wykonanie, ale też o to, z czego były wykonane. Z materiałów o takiej jakości, już się w teatrach nie szyje, bo albo są bardzo drogie albo ich w ogóle nie ma na rynku.

Tym bardziej cieszę się z projektu „Myśląca ręka”. Mam nadzieję, że przypomni o rzemiośle teatralnym i coś z tego rzemiosła ocali. Tego się już naprawdę nie da odbudować. Można to tylko próbować ocalić. Oby się jeszcze udało!

* Na zdjęciu Pan Leszek Wyżga, ogląda projekty kostiumów Małgorzaty Szydłowskiej, do spektaklu "Hamlet", który będzie miał swoją premierę 9 listopada 2019 r. w Teatrze Słowackiego.  

 

 

 

 

 

 

 

Spis teatralnej materii

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile kostiumów, rekwizytów, elementów scenografii, sprzętu oświetleniowego, nagłośnieniowego i video, jest potrzebne, żeby zrealizować przedstawienie? Ilu ludzi pracuje w kulisach, żeby mogło się ono odbyć? Jeśli nie, to teraz macie doskonałą okazję, żeby się o tym przekonać. Prezentujemy listę elementów, dzięki którym został wykreowany świat Elsynoru w spektaklu „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

Czytaj więcej

Najmłodsi widzowie w Domu Rzemiosł Teatralnych

W miniony wtorek w Domu Rzemiosł Teatralnych pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 133 w Krakowie, żeby zobaczyć wystawę pt. „Myśląca ręka”. Dzieci odwiedziły też magazyn kostiumów i pracownie krawieckie. To tylko część atrakcji na jaką mogą liczyć najmłodsi widzowie Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Współczesna Balladyna

7 lutego w Teatrze Słowackiego, odbędzie się premiera „Balladyny” w reżyserii Pawła Świątka. Zajrzeliśmy do pracowni krawieckiej, w której powstawały kostiumy według projektów Marcina Chlandy. Uchylimy też rąbka tajemnicy dotyczącego samego spektaklu i jego nieoczywistych bohaterów.

Czytaj więcej

Hamlet okiem kamery

W jaki sposób powstaje video do poszczególnych przedstawień? Kto decyduje o jego treści? Jaki sprzęt jest do tego celu używany? Kto czuwa nad realizacją video podczas samego spektaklu? 15 lutego w Teatrze Słowackiego odbędą się warsztaty pt. „Elsynor okiem kamery”, podczas których specjaliści ds. multimediów, zdradzą kulisy powstawania video do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Podczas warsztatów, które odbędą się w pełnej scenografii do przedstawienia, będzie można m.in. zapoznać się ze sprzętem, na którym pracuje teatr i spróbować własnych sił w realizacji.  

Czytaj więcej

Łyski, loki, koki

- Kiedy przyszłam do teatru wszystkie peruki, brody, wąsy, rzęsy i łyski robiliśmy na miejscu. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale jedna rzecz jest niezmienna, włosy miały i mają ogromny wpływ na odbiór i charakterystykę postaci. Czesanie, spinanie i układanie nadal są ważną częścią sztuki. – mówi Irena Kowal, charakteryzatorka, która pracuje w Teatrze Słowackiego od 43 lat.

Czytaj więcej

Nowa edycja warsztatów z rzemieślnikami teatralnymi

Zapraszamy do udziału w nowej edycji warsztatów pt. "Jak działa teatr?". W programie m.in. warsztaty krawieckie i modelatorskie oraz spotkania z profesjonalistami, z zakresu scenografii i multimediów. Będzie też okazja, żeby zajrzeć za teatralne kulisy i zobaczyć spektakl "Hamlet" zza stolika inspicjenta. Najmłodsi uczestnicy, poznają tajemnice 7-metrowego smoka i gigantycznej dłoni w której może się ukryć wiele osób. Warto poznać szczegóły programu!

Czytaj więcej

Kulturalne prezenty pod choinkę. Last minute!

Jutro Wigilia! To naprawdę ostatni moment na zdobycie prezentów, które znajdą się pod choinką. Chociaż nasz blog dotyczy teatralnej materii, to polecamy kulturalne prezenty, nie tylko te materialne. Zobaczcie co podpowiadają aktorzy, reżyserzy, rzemieślnicy i inni twórcy związani z Teatrem Słowackiego (i nie tylko).

Czytaj więcej

Jak działa teatr? Pierwszy sezon wtajemniczenia za nami

Ponad 40 różnych spotkań z rzemieślnikami teatralnymi – od inspicjentów, przez krawcowe, po garderobiane, tapicera i modelatora. Teatr im. Juliusza Słowackiego w tym sezonie prowadził wyjątkowe warsztaty pt. „Jak działa teatr?”. Zobaczcie, jak wygląda teatr zza kulis.

Czytaj więcej

Wczoraj w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odbyły się warsztaty pt. "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", w których główną rolę odegrało światło. Warsztaty prowadzili: Marcin Chlanda i Filip Marszałek.

Czytaj więcej

Dziesięć warsztatów Juliana

11-letni Julian Wiese-Korcala był uczestnikiem dziesięciu warsztatów, które odbyły się w ramach cyklu "Jak działa teatr?" prowadzonego przez Teatr Słowackiego. Które z warsztatów mu się najbardziej podobały?

Czytaj więcej

Tajemnice peleryny

Dzisiaj w pracowni Domu Rzemiosł Teatralnych na ul. Radziwiłłowskiej 3, odbyły się ostatnie warsztaty krawieckie w tej edycji projektu "Jak działa teatr?". Ich głównym tematem były "Tajemnice peleryny".

Czytaj więcej

Guzik wieńczy dzieło

Jaką rolę odgrywa w kostiumie guzik? Kto decyduje o jego wyborze? Czy do szycia w teatrze wystarczy zwykłe rzemiosło? Kto się kryje za carskim mundurem i za kryzami Romea? Zapraszamy na rozmowę z panią Mariolą Wardecką, krawcową z męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze Słowackiego.

Czytaj więcej

W świetle reflektorów, czyli jak się robi światło w teatrze?

Czym się zajmuje w teatrze reżyser światła i na czym polega jego rola? Jak wygląda proces "produkcji" oświetlenia i co wpływa na jego realizację? Zapraszamy na rozmowę z Marcinem Chlandą, scenografem, reżyserem światła i multimediów oraz wielkim miłośnikiem koszykówki, który 27 listopada poprowadzi w Teatrze Słowackiego warsztaty pt. "Wojna polsko-ruska..." w świetle reflektorów.

Czytaj więcej

Tajemnice scenografii do spektaklu „Hamlet”

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską, autorką scenografii i kostiumów do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego, na podstawie „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 9 listopada w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Czytaj więcej

Maski Hamleta i Ofelii

9 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbędzie się premiera "Hamleta" (reż. Bartosz Szydlowski), a już dzisiaj - na 23. Międzynarodowych Targach Książki - można było zobaczyć maski Ofelii i Hamleta. Ich autorem jest Łukasz Pipczyński, rzeźbiarza i modelator Teatru Słowackiego. Autor, słynnego już smoka ze spektaklu "Smok" w reż. Jakuba Roszkowskiego.

Czytaj więcej

Najmłodsi widzowie na tropie tajemnic teatru

Dzisiaj w Teatrze Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Tropem kapelusza”, które poprowadzili: Bartosz Jelonek (producent spektakli) i Ewa Jędrzejewska – Balicka (garderobiana). Było zwiedzanie teatru i sceny, wizyta w garderobie i magazynie kostiumów, a także mnóstwo teatralnych opowieści, w których nie zabrakło również duchów...

Czytaj więcej

Trzy sekundy mogą „położyć” spektakl

Jaką rolę w teatrze odgrywa dźwięk? Kto się nim zajmuje? Ile czasu może trwać w teatrze cisza? Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Dziedzicem, kierownikiem pracowni akustycznej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W sposób szczególny polecamy ją wszystkim scenografom.

Czytaj więcej

Nowa edycja warsztatów z rzemieślnikami teatralnymi

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów „Jak działa teatr?”. W programie m.in. oglądanie spektaklu „Smok” i „Imię róży” od kulis, „anatomia spódnicy”, spotkanie z tapicerem i garderobianymi, „odlotowe szmaty” i „replika twarzy” w pracowni modelatorskiej oraz warsztaty dla profesjonalistów z Mirkiem Kaczmarkiem i Marcinem Chlandą.

Czytaj więcej

Szkoła rzemieślników teatralnych

„Sztuka, sztuka. Wszyscy to czujemy. To jest w powietrzu, w nas. Rozumiesz to? Czujesz?” – zwraca się kierownik techniczny do młodego krawca w filmie „Personel” z 1975 r. Krzysztofa Kieślowskiego. „Tak, to jest takie uczucie, jakby się rosło” – odpowiada główny bohater. Zapraszamy do lektury tekstu na temat szkoły rzemieślników teatralnych.

Czytaj więcej

Zobacz „Imię róży” zza kulis

7 lipca, odbył się spektakl „Imię róży”. Było to ostatnie przedstawienie minionego sezonu w Teatrze im. J. Słowackiego. Zobaczcie co się działo za kulisami, w czasie, gdy Wiliam z Baskerville i nowicjusz Adso, prowadzili na scenie śledztwo, a nad opactwem zawisła groźba przybycia inkwizycji.

Czytaj więcej

Scenografia w 3 minuty

O tym kto jest autorem scenografii i kostiumów, dowiadujemy się przy okazji premiery sztuki, a jak wygląda w praktyce proces jej powstawania? Prezentujemy 3-minutowy filmik z montażu scenografii do spektaklu „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika.

Czytaj więcej

Ostatnie warsztaty w tym sezonie!

Garderobiane i charakteryzatorki, tapicer i modelatorzy, krawcowe z damskiej i męskiej pracowni, inspicjent i malarz, choreograf i kompozytor, to tylko część osób, które prowadziły warsztaty z cyklu „Jak działa teatr?”. W najbliższy czwartek odbędzie się ostatnie spotkanie. Kolejna warsztaty we wrześniu!

Czytaj więcej

Dorastałem w teatrze

"Jako mały chłopiec, bywałem często u mojej babci, która przez ponad 20 lat była garderobianą. Pewnie, gdyby nie babcia, nie zainteresowałbym się teatrem i obecnie bym w nim nie pracował. Dzięki niej mogłem nie tylko z bliska obserwować, jak wygląda „teatralna kuchnia”, ale również doświadczać magii teatru i poznać osoby, które tą magię tworzą. Wtedy, po raz pierwszy poczułem, jak pachnie scena..."- opowiada Bartosz Jelonek, producent z Teatru Słowackiego.

Czytaj więcej

Garderobiana patrzy zza kulis

- W naszej pracy liczy się precyzja, prędkość, umiejętność współpracy, a przede wszystkim zaufanie i dyskrecja. Garderoba powinna być jak konfesjonał – mówi Ewa Jędrzejewska – Balicka, - która od 25 lat jest garderobianą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Poznaj tajemnice kurtyny Wyspiańskiego. Rozmowa z Tadeuszem Bystrzakiem

Małgorzata Wach: „Moja kurtyna jeszcze zawiśnie w tym teatrze”, powiedział młody Wyspiański. Jego słowa spełniły się po 126 latach. Co Pan czuł, kiedy kurtyna w końcu opadła? Tadeusz Bystrzak: Ulgę, że się udało. Mogło się nie udać? Mogło!

Czytaj więcej

Czym się zajmuje rzeźbiarz w teatrze?

„Przez jakiś czas myślałem o tym, żeby studiować scenografię, ale ostatecznie wybrałem rzeźbę, bo chciałem coś tworzyć własnymi rękami, a nie tylko projektować to, coś co później wykonają inni. Poza tym, od zawsze fascynował mnie rysunek i rzeźbiarstwo. Człowiek ma przed sobą blok materiału, który nie ma żadnej formy, ani treści i pracą własnych rąk nadaje mu kształt i znaczenie. Nieustanne mnie to zachwyca” – mówi Łukasz Pipczyński, rzeźbiarz, malarz, modelator w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Na Wawelu wkrótce „wyląduje” smok

W pracowni scenotechnicznej Teatru im. Juliusz Słowackiego na ul. Półłanki powstaje smok, jakiego w Krakowie jeszcze nie było. Stwór będzie miał ponad 6 metrów długości, 3 metry wysokości i 8 czerwca „wyląduje” na Wawelu.

Czytaj więcej

Każda suknia ma swoją historię

Jakie suknie nosiła teatralna caryca Katarzyna? Ile materiału i czasu potrzeba, żeby uszyć stylową suknię? Jak się w ogóle zabrać do szycia wytwornej sukni, a jak do oryginalnej letniej sukienki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań, poznały uczestniczki warsztatów pt. „Architektura sukni”.

Czytaj więcej

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Opowiedz o sobie dźwiękiem

W miniony wtorek i środę na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego. Czego się dowiedzieli jego uczestnicy?

Czytaj więcej

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zdradzi kulisy powstawania tego niezwykłego dzieła. Warsztaty odbędą się już 25 kwietnia!

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Chodź na warsztaty!

- Szycie zaczyna się od ciekawości. - mówią szefowe teatralnych pracowni krawieckich! - To właśnie ciekawość najczęściej przyciąga na warsztaty "Jak działa teatr?", ale jest jeszcze jeden ważny impuls...

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej